#25KasımdaHerYerdeyiz dedik, her yerdeydik!

Kadınların öldürülmesini engellemek yerine sesimizi kısmak isteyenlere rağmen susmadık, itaat etmedik… Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, tüm dünyada kadınlar seslerini yükseltirken İstanbul’da kadınların erkek şiddeti son bulsun diye sokaklara dökülmesinin önünde bu sene polis engeli vardı.

Kadınların öldürülmesini engellemek yerine sesimizi kısmak isteyenlere rağmen susmadık, itaat etmedik… Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, tüm dünyada kadınlar seslerini yükseltirken İstanbul’da kadınların erkek şiddeti son bulsun diye sokaklara dökülmesinin önünde bu sene polis engeli vardı. Erkek şiddetini önlemek için hiçbir gerçekçi tedbir almayan, almadığını her gün en az bir kadının öldürülmesinden bildiğimiz İçişleri Bakanlığı, kadınlara destek olmak yerine açıkça şiddet uygulamayı tercih etti. 

Ama biz kadınlar birlikteyken gücümüzü bir kez daha gördük

. Onca baskıya rağmen kadınlar dağılmayı, birbirini bırakmayı reddetti. Hep beraber reddettik. Tek bir meydana, Tünel Meydan’ına sıkışarak açıklamamızı okumayı kabul etmedik; çünkü hayatlarımıza sahip çıktığımız sokaklar bizim! Bu yüzden bu sene Taksim’in her yerindeydik. Odakule’de, Mis Sokak’ta, Tünel Meydanı’nda, Galata’da, Karaköy’de, vapurda, meydanlarda, İstiklal caddesi üzerinde, Büyükparmakkapı Sokak’ta ve daha nicesinde metnimizi okuduk, sesimizi yükselttik. Tünel Meydanı’na sığmadık. Binlerce kadın, birbirimize güvenerek, kadın dayanışmasıyla engelleri aşmasını bildik.


Kim ne derse desin, bir daha hiçbir şey ‘eskisi gibi’ olmayacak; çünkü haklarımızın, hayatlarımızın değerini iyi biliyoruz, çünkü kadın hareketi var, kadın mücadelesi var, kadın dayanışması var.
25 Kasım Kadın Platformu – İstanbul / 25 Kasım, Pazar 2018

Published by